מועצה מקומית זכרון יעקב

פתיחת תפריט ניידים

חדשות המאבק

 עוצרים את האסון

 

הצלחה חשובה במאבק באסדות הגז

בית המשפט העליון נעתר גם לבקשתה של המועצה המקומית זכרון יעקב ורשויות נוספות והסכים לדחות את הדיון בנושא בג"ץ מגידו ב - 45 ימים. בדיון שהתקיים ביום  - 1.11.17 בבג"צ, התאפשר גם להגיש בקשה לבחינה מחודשת של החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה להקמת מיכל גיבוי לקונדנסט באתר חגית.

הרכב של 3 שופטים נעתר לבקשת המועצה המקומית זכרון יעקב וקבע, כי על המועצה הארצית לתכנון ובניה להחליט האם לדון מחדש בהחלטות שקיבלה ביחס למאגר לוויתן, ממנו יגיע הקונסנדט שמבקשים לאחסן באתר 'חגית'. זאת, לאור החלטות סותרות שקיבלה המועצה הארצית בחודש אוגוסט האחרון, ואשר אותן הביאה המועצה בפני בית המשפט העליון במסגרת בקשתה. 

כמו כן, נעתר בית המשפט לבקשת המועצה המקומית זכרון לאפשר למועצה להרחיב ולהשלים את טיעוניה בשני נושאים קריטיים שנכללו בבקשה שהוגשה מטעם המועצה המקומית זכרון יעקב : 

טיעון אחד הוא שטעות משפטית עמדה ביסוד החלטות מכריעות אשר הובילה לשרשרת של קבלת החלטות שגויות, אשר השפיעו ישירות על ההחלטה לאחסון מיכל חירום של קונדנסט ביבשה, באתר חגית ובלב אוכלוסייה. למועצה המקומית זכרון יעקב מספר טענות משפטיות מרכזיות והיא תפעל בהתאם לאפיקים העומדים לרשותה. 

בית המשפט כאמור נעתר לבקשת המועצה והעותרים הנוספים, המועצה תפעל בהתאם להחלטה ותמשיך להביא את מלוא הטיעונים בפני כל הרשויות הנדרשות לרבות בג"צ לצורך מניעת הקמת מיכל האחסון הקונדנסט באתר 'חגית'. 

ראש המועצה זיו דשא מסר כי: "מדובר פה בהצלחה אדירה, העתירה דנה במיקום מתקן אחסון הקונדנסט אך הצלחנו להוביל את הדיון וההליך להתייחסות מרחיבה לכלל פרויקט ליוויתן. מעמדת נחיתות הצלחנו ליצר ערוץ פעילות משפטי מהותי ופעלנו בנחישות רבה בנושא. אנו מקווים כי המועצה הארצית לתכנון ובנייה תקבל את ההחלטה הנכונה, הראויה והצודקת, תשקול מחדש למקם את האסדה בלב ים ותשאיר את חופי ארצנו נקים ואת האוכלוסייה במרחב מישור החוף ללא סכנת זיהום אויר וסכנות בריאותיות . המועצה המקומית בראשותי תמשיך להביל מאבק משפטי ממוקד ועניני למנוע את הסכנות הניצבות בפנינו"

__________________________________________________________________ 

פגישת עבודה עם ראש הממשלה


ביום חמישי שעבר (19/10/17) ראש הממשלה, בנימין נתניהו השתתף בכינוס חברי מפלגת הליכוד בזכרון יעקב, בבית ראש המועצה זיו דשא. במהלך הכינוס נועדו ראש המועצה וסגנו עם ראש הממשלה לדון במס נושאים הקשורים לזכרון יעקב ראש המועצה זיו דשא: "זוהי אחריותי האישית, כראש המועצה, להציג בפני ראש הממשלה את הבעיות הבוערות בזכרון יעקב בכלל ובפרט להציג בפניו את זעקתם ודאגתם של תושבי זכרון יעקב בנושא אסדות הגז שיסכנו את הציבור . ראש הממשלה שמע מפי את הבעיות המטרידות את התושבים ופגישות עבודה ייעודיות יקבעו בהמשך."

סגן ראש המועצה אשר נכח במפגש עם ראש הממשלה אמר בנאומו: "לאחר בדיקה מעמיקה עולה כי תהליך הפקת הגז הטבעי מביא סכנות המאיימות על בריאות התושבים וביטחונם. אני מבקש, אדוני ראש הממשלה, לאור הממצאים הקיימים בידינו, את עזרתך להנחיית חשיבה מחודשת, בעניין תהליך הפקת הגז והמשמעויות שלו ובחינת הובלתו לעומק הים ובחינת העברת האסדה לעומק הים על פי הבאר."

במהלך הפגישה ראש המועצה ציין בפני נתניהו את דרישת המועצה והתושבים להרחיק את אסדות הגז ל – 120 ק"מ בשל השפעתן על איכות החיים והסכנה שהן מהוות לתושבי מישור החוף. בנושא הזה הציג ראש המועצה דוגמאות לנתונים סותרים וחישובים לקויים בנוגע לרמות הזיהום. סוכם כי תתקיים פגישת המשך עם השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לצורך הצגת הנתונים.

נושא נוסף עליו דנו השניים היה הנושא הפיננסי של המועצה וצרכיה. דשא ציין בפני נתניהו את הצורך לקדם את תחנת הרכבת של זכרון יעקב כמנוף לפיתוח אזור תעשייה ותעסוקה משולב. ראש המועצה גם ציין בפניו כי עדיין לא הועברו התקציבים הנדרשים לטובת שיקום החורש והתשתיות במרחב הציבורי בעקבות הנזקים מהשריפה אשתקד. 

כמו כן, ביקש ראש המועצה כי המדינה תבחן את יכולת הסיוע הממשלתית לרשות, עקב מצבה הכלכלי. 

ראש הממשלה הנחה כי תתקיים פגישת המשך לדון בשלושת הנושאים הללו עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה. 

__________________________________________________________________ 

פורום ראשי רשויות בנושא מאבק הגז

ראש המעוצה המקומית, זיו דשא: "רק ראש חץ משותף שלנו, ראשי הרשויות, ביחד עם התושבים נוכל להצליח בהסרת הסכנות מהאזור"

לבקשת ראש המועצה המקומית זכרון יעקב, זיו דשא, התאספו, ביום שני בערב (03/07/17), ראשי רשויות מהאזור, נציגי המטה האזורי ונציגי רמת הנדיב, במטרה לגבש חזית אזורית אחידה למאבק בסכנה להקמת אזור תעשייה פטרוכימי באזורנו.  בפגישה השתתפו מורד עמאש מג'יסר א זרקא, אחמד בריה מפארדיס, איתי ויסברג, ראש המועצה הנבחר של בנימינה ואיציק חולבסקי ממועצה אזורית מגידו. 

ראש המועצה זיו דשא, סקר בפני המשתתפים את התהליכים שעד כה בוצעו על ידי המועצה.  כמו כן, נציגי מטה המאבק, סקרו בפני ראשי הרשויות את הסכנות העומדות מול תושבי האזור, את מטרות המאבק ואת התהליכים שמתבצעים בשטח על מנת ליצור מודעות ומעורבות של תושבים מכל האזור. 

ראש המועצה, אמר בפגישה כי: "המאבק האזרחי הוא משותף ועלינו להפגין חזית אחת אחידה כנגד התהליכים המתרחשים לנגד עינינו. עלינו להיאבק ולהסיר מעלינו את הסכנה."

ראשי הרשויות הגיעו להסכמה לגמי מהות המאבק והחליטו על מספר צעדים חשובים שיש לבצע בטווח הזמן המידי, כאשר בראש עומד הצורך לרתום את איגוד ערים לאיכות הסביבה למאבק. 

ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי וראש המועצה האזורית אלונה, אריה שרון, נעדרו מן הפגישה בשל מחויבויות קודמות אך הם הבהירו לראש המועצה כי הם שותפים מלאים למאבק.