פתיחת תפריט ניידים

אתרים הסטוריים

בית העלמין

מול יד למייסדים נמצא בית העלמין הישן של המושבה, במקום קבורים חלוצי זכרון יעקב , מראשוני חדרה, ילדים ותינוקות שחלו ומתו ממחלות ומרעב ונקברו ללא ציון שמם, ידועי שם כמו ד"ר הלל יפה, שרה אהרונסון, ניטה לנגה, דוד רמז ועוד
קראו עוד

גבעת זמארין

הנקודה הראשונה אליה הגיעו המשפחות הראשונות. הגבעה נקנתה בכסף מלא מהקונסול הצרפתי פרנסיס ג'רמיין על ידי ועד חובבי ציון מגלץ - רומניה.. לימים, לאחר העלייה על הקרקע, נתקלו המתיישבים בקשיים רבים והגיעו כמעט עד פת לחם. בהיותם על סף יאוש הגיע לגבעה על סוסו האציל האדון ונציאני יועץ של הברון הירש שפנה בבקשה לעזרה אל הברון רוטשילד. .
הברון רוטשילד לקח את המתיישבים הראשונים תחת חסותו וההמשך ידוע...
קראו עוד

אחוזת לנגה

ניטה לבית בנטוויץ ובעלה מיכאל לבית לנגה, ביקרו במושבה בבואם מאנגליה ב- 1910 הוקסמו מהמקום והחליטו להקים בו את אחוזתם. האחוזה נקראה "חצר הכרמל, היתה למרכז משפחתי מפואר הן לבני המשפחה והן לאורחים הרבים שפקדו אותה. נעזבה בזמן מלחמת העולם הראשונה ושוקמה אחרי המלחמה.
בשנת 1922 נפטרה ניטה באורח פתאומי ואסונות נוספים פקדו את המשפחה.
האחוזה היפה עברה בירושה לאחותה של ניטה ולילדיה. הגברת ליליאן פרידלנדר המשיכה את פועלה של אחותה ניטה, נטלה חלק בעבודה הציבורית ותרמה לרווחת תושבי זכרון יעקב.
קראו עוד

בית הפקידות

בית הפקידות מוזיאון לעלייה הראשונה ע,ש שרה ומשה אריזון. יש לכתוב בית הפקידות הוקם בשנים 1984 -1985 שימש את פקידות הברון.  היה הבניין הגדול והמפואר בארץ. כיום נמצא בו המוזיאון לעלייה הראשונה ע,ש שרה ומשה אריזון.  
קראו עוד

בית הכנסת "אוהל יעקב"

בית הכנסת נוסד בשנת 1886. מחשש שלא תותר השלמת בנייתו, הגג הוקם בחפזון מאחר והחוק התורכי קבע שאין להרוס מבנה שגגו הוצב וכך יכלו למנוע את הריסת המבנה. . . המקום נקרא על שמו של אבי הברון, יעקב. "אהל יעקב" היה המהודר והגדול מבין בתי הכנסת במושבות הברון. .
קראו עוד

בריכת בנימין

בריכת בנימין נקראת ע"ש הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד. בביקורו הראשון במושבה הבחין הברון בסבלם של התושבים שהובילו מים בעגלות עם חביות מן המעיין ונרתם להקמת הבריכה. בתחילה נשאבו המים באמצעות משאבת קיטור מהמעין הנמצא בסמוך לייקב. ב 1897 נחפרה הבאר העמוקה על הכביש הישן (מסעדת הבאר). 
קראו עוד

יד למייסדים

"יד למייסדים" הוקמה כדי להנציח את משפחות החלוצים מייסדי זכרון יעקב, שהגיעו לארץ בשנת 1882 מרומניה. בביקור באתר תוכלו לקרוא מעל תבליט הקרמיקה את שמותיהם. בתוך האולם הקטן נמצאים צילומים נדירים המנציחים את תולדות המושבה בעשרות שנותיה הראשונות. בעבר שימש המקום כגורן לאיכרים.
קראו עוד

מקווה הבירכה

ה"בירכה" הנו מקווה מיוחד במינו שנבנה מעל מעיין נובע. המקווה נמצא ליד רחוב תרע"ב (דרך פינלס מול שכונת וילות בחורש). כיום שופץ ושוחזר ומהווה פינת חמד. עד היום משתמשים במקווה שומרי דת מכל האזור לטבילת היטהרות בערב שבת.
קראו עוד