רשימת קיצורי מקלדת

בית התותחן

רקע האנדרטה: 
חיל התותחנים הישראלי (חת"מ) הוקם ב-12.3.1948, ימי מלחמת העצמאות. תפקידו - אחריות על הפעלת מערכות ארטילריה ונשק לטווח בינוני וארוך.בפרוץ המלחמה היו בידי כוחות היישוב היהודי רק חמישה תותחי שדה, שחלקם נקנו מהבריטים, והם סייעו לנצחון על הסורים בדגניה ומול המצרים בבארות יצחק. עם הקמת צה"ל הוצבו גדודי התותחנים כחלק מחטיבות החי"ר, ומאז הם נוטלים חלק בכל מערכות ישראל.בזכרון יעקב הוקם בית התותחן, על שטח שתרמה משפחת אהרונסון. לצד הבית הוקם אתר הנצחה לנופלים מחיל התותחנים בכל מערכות ישראל.

הקמת האנדרטה:
ההנצחה ביוזמת הורים שכולים המאוגדים בעמותה "נצח לתותחן", חיל התותחנים וותיקיו והרשות המקומית. בוצעה ע"י אלכס שר. נחנכה בו' בניסן תשמ"ז (9.4.1987).

תיאור האנדרטה:
האתר על גבעה המשקיפה לים, סמוך לבית התותחן המשמש מקום מפגש והנצחה מרכזי לכל חיילי וותיקי חיל התותחנים. בסמוך לו, בצלע המזרחית של הרחבה, אנדרטה לנופלים בני זכרון יעקב.במרכז כיכר מרוצפת אבן שנחצבה מסלעי ירושלים נוצקו שישה לוחות בטון מחוספס המעוצבים כקני תותחים, מעין סוללה שקני תותחיה מופנים מעלה לשני כיוונים. על חלקם התחתון של הקנים נכתבו שמות הנופלים על פי מועדי נפילתם. על החומה הנמוכה התוחמת את הכיכר, מתחת לדגלי ישראל והיחידה, מופיע הפסוק: "אלה שמות הגבורים" (שמואל ב' כ"ג, ח').

דרכי הגעה:
המקום נגיש לכל.ההנצחה בדרך בית התותחן בזכרון יעקב, במתחם הספורטן והמתנ"ס. 
נווט לבית התותחן