רשימת קיצורי מקלדת

יום המאבק באלימות

זכרון יעקב מציינת את שבוע המניעה וטיפול באלימות

מתחזקים יחד ורוכשים כלים למניעת הטראומה הבאה - הרצאות זום לציון היום הבינלאומי מטעם המועצה המקומית:

"יחד נשנה את כיוון הרוח" - מדוע קשה להיחלץ מקשר אלים, ולמי ניתן לפנות בעת הצורך.

יום ד'  | 25.11 | ב-20:00

להצטרפות להרצאה ללא עלות: https://us02web.zoom.us/j/87860694882

"קונפליקטים בין דוריים במשפחה המבוגרת" - זיהוי נורות אדומה המצביעות על צורך להתייעצות עם אנשי מקצוע

יום א' | 29.11 | ב-20:00

להצטרפות להרצאה ללא עלות: https://us02web.zoom.us/j/81716328160

 

ממשיכים להעלות מודעות, להנגיש מידע ולפעול ליצירת סביבה בטוחה לכל בני המשפחה; המחלקה לשירותים חברתיים מציעה שירותים מותאמים אישית לכל בני המשפחה, לקורבנות ולתוקפים כאחד.

המועצה מקומית זכרון יעקב תציין בשבוע הבא (ה-25.11) את היום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים. המחלקה לשירותים חברתיים המובילה את הפרויקט בשיתוף היחידה למאבק באלימות, סמים ואלכוהול, מבקשת להקדיש את היום להעלאת המודעות לאלימות הן כלפי נשים והן כלפי תושבים ותיקים. כמו כן להנגיש מידע לנפגעי אלימות ולציבור הרחב, במטרה למנוע את מקרה האלימות הבא, לסייע לנפגעים קיימים ולספק מענים מתאימים.

זיו דשא, ראש המועצה: "תופעת האלימות במשפחה היא סוגיה כואבת שצריכה להעסיק כל בית בישראל, ולכן אנו פועלים בנושא בהובלת המחלקה לשרותים חברתים, ואף נקצה לסוגייה החשובה משאבים נוספים. תושבות ותושבי זכרון יעקב צריכות/ים לדעת כי יש להן/ם תמיד לאן כתובת לפנות אליה במקרה של מצוקה ובוודאי במקרה אלימות".

ד"ר אורלי דביר, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים: "אלימות במשפחה הנה תופעה חברתית המשלבת מצבי לחץ וחוסר ויסות, מערכות יחסים אשר מאופיינות בכוחניות, פגיעה,  התפייסות ורגיעה זמנית. נדרשת  עירנות על מנת לזהות את האיתותים  ולהיערך אליהם בהתאמה. אלימות במשפחה אינה גזירת גורל, אלא אתגר חברתי, קהילתי, משפחתי ואישי של כל אחת ואחד מאתנו. כדי לצאת ממעגל האלימות, חשוב להכיר בשלושה דברים משמעותיים: זו לא אשמתך, את/ה לא לבד ויש אפשרות לקבל עזרה.

"המחלקה לשירותים חברתיים מציעה שירותים מותאמים אישית לכל בני המשפחה, לקורבנות ולתוקפים כאחד. בנוסף במרכז לטיפול במשפחה, מתוכננת בשנת 2021 הקמת יחידה למניעה וטיפול באלימות במשפחה. צוות המחלקה עובר גם הכשרות לאיתור מיון וזיהוי מנגנונים של אלימות, על מנת לתת מענה מיטבי לכל מי שפונה למחלקה.

"בנוסף, מבקשת לציין כי בכל מקרה של חשש מיידי למוגנות יש להתקשר למשטרה, להשיג עזרה ממשפחה וחברים, למצוא מקום בטוח, להשיג עזרה רפואית, להשיג צו הרחקה, ולהכין תכנית בטיחות בשיתוף אנשי מקצוע".

כיצד נמנע את המקרה הבא

עו"ס עמית חרמוני, מנהלת פורום נשים במחלקה לשירותים חברתיים: "מגפת הקורונה, בצירוף שני הסגרים הארוכים אותם חווינו, הובילה לעלייה משמעותית במקרי האלימות במשפחה, כאשר מתחילת השנה נרצחו 19 נשים,  2 מתוכן רק בחודש שעבר. אוזלת היד של הממשלה למיגור תופעת האלימות והיעדר הטיפול והענישה הראויה, תורמים רבות לעלייה באלימות. מתוך כך, תפקידנו כקהילה, להעלות את המודעות ולפעול למען צמצום התופעה ככל יכולתנו. עלינו לפתח רגישות לסימנים חשודים ומדאיגים אצל נשים ומשפחות סביבנו, להוות אוזן קשבת ולהושיט יד. כמו כן, עלינו להכניס להתנהלות היומיומית שלנו שפה מגדרית שוויונית ומכבדת, ולחנך למען שוויון מגדרי ומיניות בריאה, שהוא הבסיס להעלאת מעמדן של הנשים בחברה. פורום נשים ימשיך לפעול ביחד עם נשים ולמען נשים ביישוב, תוך שיתוף הקהילה, למען מוגנות נשים ומשפחות בקהילה".

אלימות היא תופעה רחבה שעשויה להופיע בשלל צורות: אלימות פיזית, מכל סוג אשר עלולה להוביל לרצח, בין אם זה על רקע סכסוך זוגי או גירושין; אלימות מילולית הכוללת דיבור משפיל, איומים והתפרצויות זעם בלתי פוסקות; אלימות רגשית באה לביטוי בקנאה קיצונית ובידוד חברתי; אלימות כלכלית כניצול ושליטה על מקורות ההכנסה; ואלימות מינית הכוללת כפייה ומניפולציות למגע מיני.

נירית שדה, עובדת סוציאלית, מטפלת משפחתית מוסמכת ומרכזת תחום מניעה וטיפול  באלימות במשפחה: "אלימות בין בני זוג מתרחשת בכל שכבות האוכלוסייה ללא הבדל ברמת ההכנסה, השכלה או המעמד החברתי. עירנות וזיהוי הסימנים הללו במשפחה שלנו ובקרב היקרים לנו היא הדרך למנוע אלימות. על כולנו, נשים וגברים, אמהות ואבות לשלב ידיים במאבק למניעת אלימות מכל סוג שהוא בהווה, ולסלול את הדרך כך שילדינו ילמדו דרכינו כיצד לקיים דפוסי תקשורת יעילים - כבוד הדדי, אמון ושליטה עצמית, בינם לבין עצמם ובמערכות היחסים הזוגיות והמשפחתיות שלהם בעתיד".

אלימות כלפי קשישים

כחלק מהשירותים הניתנים ביחידה לאזרחים ותיקים, פיתחה המחלקה לשירותים חברתיים תוכנית ליצירת מוגנות ומניעת פגיעה בקשישים.

עו"ס עמית לנדבר, אחראית תחום האלימות ביחידה לאזרחים ותיקים, מסבירה: "לצערי אנו עדים להתנהגויות פוגעניות רבות המופנות כלפי אזרחים ותיקים. בין אם זה ניצול, הזנחה, או התעללויות מסוגים שונים על ידי מטפלים, בני משפחה, או גורמים אחרים המביאים להפרת זכויות ופגיעה בשלומו של האדם המבוגר. לשם ההמחשה, בביצוע סקר ארצי דיווחו כ-20% מהקשישים הנשאלים כי הם נחשפו לסוג כלשהו של התעללות. במסגרת התכנית ליצירת מוגנות ומניעת פגיעה בקשישים, אנו פועלות לאיתור נפגעים ולמתן סיוע מתאים בהתאם לנדרש, כמו למשל הדרכה וייעוץ, טיפול רגשי, פתרונות משפטיים ואם יש בכך צורך, גם סיוע באמצעי האכיפה. כולנו בעלי אחריות משותפת ליצירת אקלים חיובי ולמיגור תופעת האלימות מהחברה הישראלית".

יהונתן מרסיאנו, מנהל היחידה למאבק באלימות, סמים ואלכוהול במועצה המקומית: "מידי שנה נרצחות עשרות נשים מתרבויות ומעמד סוציו-אקונומי שונה. נשים שלא הצלחנו לשמור עליהן כחברה, או לתת להן את הכוחות להתלונן ולנסות לצאת ממעגל האלימות. הנתונים המתפרסמים אינם משקפים את חומרת הבעיה כפי שהיא, כיוון שמקרים רבים אינם מדווחים. הקורבנות עלולים להתבייש, לחוש מבוכה או לחשוש לספר למשטרה, לחברים או למשפחה על האלימות שמופנית כלפיהם. הקורבנות עלולים גם לשמור על שתיקה מכיוון שאיימו עליהם בפגיעה נוספת אם יתלוננו, או שהם מתקשים להאמין כי ניתן להיחלץ ממעגל האלימות אליו נקלעו. אנו בזכרון יעקב צריכים ויכולים להיות הגורם האקטיבי והחינוכי במניעת הטראומה הבאה.

"כל אחד מאיתנו יכול להיות שומר סף, לזהות סימני מצוקה, להציע עזרה ולהעביר דיווח – קוסמטיקאיות, בלניות, נהגי מונית, מתנדבי סיירת הורים ועוד יכולים לזהות ולהגיב לתופעת האלימות. היחידה למאבק באלימות, סמים ואלכוהול תמשיך לפעול להעלאת מודעות ולהגברת הסיוע והערבות ההדדית בקהילה".

 

להתייעצות ו/או הפניה לטיפול - המחלקה לשירותים חברתיים, מועצה מקומית זכרון יעקב זמינה עבורכן/ם:

04-6297137; revacha@zy1882.co.il

מוקדים נוספים לבקשת סיוע:

100 – משטרת ישראל 

106 – מוקד המועצה 

118 – מוקד חירום ארצי לדיווח אלימות במשפחה 

055-7000128 – מוקד חירום שקטSMS  , משרד העבודה והרווחה

04-6397274 – ויצו